Strona główna     Linki     Co nowego


Nasielska Kolej Dojazdowa

Informacje

Stan: nieczynna     Prześwit: 750 mm     
Właściciel: PKP Zakład Nieruchomości Warszawa/Olsztyn     


W styczniu 2006 r. na zlecenie PKP rozpoczęto demontarz torów Nasielskiej Kolei Dojazdowej. Rozebrano ok. 1,5 km szlaku, dopiero wtedy zareagował konserwator zabytków, który nakazał natychmiastowe wstrzymanie prac. W chwili obecnej toczy się postępowanie, które ma doprowadzić do uznania linii za zabytek. Jedynie taka decyzja konserwatora zabytków uratuje Nasielską Kolej Dojazdową przed likwidacją. Każda inna oznacza jej zmierzch.

Strony i publikacje

Koleje wąskotorowe przełomu wieków

Marek Malczewski  –  Świat kolei 11/2005

Artykuł przedstawia zmiany w strukturze Dyrekcji Kolei Dojazdowych w Warszawie wynikające z założeń uchwały Zarządu PKP z 1996 roku, która zakładała odejście od scentralizowanego zarządzania. Dodatkowo przedstawiono statystyki przewozu towarów i pasażerów oraz wyniki finansowe poszczególnych kolei dojazdowych PKP w 1999 i 2000 roku.

Nasielska Kolej Wąskotorowa

Zbigniew Tucholski  –  Rybnik 2007

Doskonale napisana i doskonale wydana pozycja. Lekturą usatysfakcjonowany będzie każdy, niezależnie od tego czy poszukiwać będzie wyczerpującego opisu historii linii czy też szczegółowych wykazów eksploatowanego taboru. Bogaty zbiór archiwalnych fotografii oraz liczne plany i rysunki a także dokumenty, do których dotarł autor czynią książkę jeszcze bardziej atrakcyjną i wartociową.

Copyright © 1999-2009 Krzysztof Zientara