Strona główna     Linki     Co nowego


Skansen w Rudach (Gliwice-Markowice)

Informacje

Stan: czynna     Rok budowy: 1899     Prześwit: 785 mm     
Operator: Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej     
Właściciel: Urząd Gminy Kuźnia Raciborska     
Przewozy: W sezonie letnim rozkładowe, przez cały rok na zamówienie     

Strony i publikacje

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Jakub Halor

Bogata w informacje strona poświęcona najstarszej nieprzerwanie czynnej kolei wąskotorowej na świecie. Wart szczególnej uwagi jest dział, w którm opisano historię wąskotorowej sieci oraz eksploatowany na niej tabor. Dopełnieniem jest doskonała fotogaleria, w której zamieszczono zdjęcia z najlepszych lat Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Część działów dostępna jest również w języku niemieckim i angielskim.

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach

Oficjalna strona stanowiąca źródło aktualnych informacji i fotografii. Zamieszczono również rozkład jazdy pociągów kursujących do Paproci i Stanicy.

Koleje wąskotorowe na Górnym Śląsku

Krzysztof Soida  –  Tom 1 - Katowice 1996, Tom 2 - Katowice 2001, Tom 3 - Łódź 1999

Wydana w trzech tomach doskonała monografia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, w której autor nie pomija również licznych wąskotorowych kolei zakładowych, jest najlepszym źródłem wiedzy w tej tematyce. Tom I ("Dzieje kolei wąskotorowych") to obszernie opracowane dzieje kolei wąskotorowych na tych terenach. Tom II ("Technika kolei wąskotorowych") opisuje technikę budowy toru, urządzenia oraz tabor stosowany na wąskim torze. Tom III ("Album fotografii") zawiera kilkaset czarnobiałych i kolorowych fotografii, wśród których jest wiele dotychczas niepublikowanych.

Kolej Gliwice Trynek - Rudy - Racibórz

Krzysztof Soida  –  Łódź 1998

Autor opisuje historię budowy i eksploatacji wąskotorowej linii kolejowej łączącej Gliwice z Raciborzem oraz jej dzieje po włączeniu w struktury Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w 1945 roku. Historię uzupełniają dane techniczne pojazdów trakcyjnych i wagonów oraz liczne dane statystyczne i fotografie.

Górnośląskie wąskotorowe tendrzaki pięcioosiowe typu Eh2t

Bogdan Pokropiński  –  Koleje Małe i Duże 3/2001

Obszerny oraz bogato ilustrowany artykuł o pięcioosiowych tendrzakach produkowanych dla kolei wąskotorowych na Górnym Śląsku - zarówno tych użytku publicznego jak i kolei zakładowych hut i kopalń.

Koleją wąskotorową do Rud

Edward Wieczorek, Krzysztof Soida  –  Katowice 2002

Interesujący przewodnik turystyczny, w którym opisano okoliczności powstania oraz dzieje kolei wąskotorowej Gliwice - Racibórz. Pozycja zawiera ponad 20 interesujących fotografii (dotyczących linii kolejowej) oraz inne ciekawostki.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe po 1990 roku Część I i II

Krzysztof Soida  –  Koleje dawniej i dziś 5/2005, 6/2005

Obszerny dwuczęściowy artykuł opisuje najważniejsze wydarzenia w dziejach Górnośląskich Kolei Wąskotorowych po 1990 roku. Jest to niestety okres szybkiego upadku tego wspaniałego systemu transportowego. Kolejne kilometry szlaków padały łupem złodziei a zbędny już tabor był złomowany. W artykule znaleźć można wiele fotografii, wśród których są również te, które ukazują lata świetności Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Copyright © 1999-2009 Krzysztof Zientara