Strona główna     Linki     Co nowego


Sompolińska Kolej Dojazdowa

Informacje

Stan: nieczynna     Rok budowy: 1915     Prześwit: 750 mm     
Właściciel: PKP Zakład Nieruchomości Bydgoszcz     

Strony i publikacje

Kujawskie Koleje Dojazdowe

Bogdan Pokropiński  –  Poznań 1994

Omówienie historii kolei wąskotorowych na Kujawach Bogdan Pokropiński rozpoczyna od analizy uwarunkowań geograficznych tego regionu. To właśnie one stały się powodem wybudowania tam gęstej sieci kolei cukrowniczych przez cukrownie w Pakości, Kruszwicy, Mątwach i Tucznie. Później przychodzi kolej na koleje cukrowni Brześć Kujawski, Dobre, Ostrowy, Gosławicie i inne. Oddzielny rozdział poświęcony jest historii Kujaw w okresie pierwszej wojny światowej. Następnie autor omawia historię kolei wąskotorowych w okresie międzywojennym, podczas drugiej wojny światowej oraz w pierwszych latach po jej zakończeniu. W 1949 roku nastąpiło scalenie trzech najważniejszych sieci kolei wąskotorowych na Kujawach, czemu autor poświęca krótki rozdział. Kolejne opisują schyłek "złotego wieku" oraz tabor używany na poszczególnych liniach. Znaczną część publikacji zajmują tablice z wykazami taboru eksploatowanego przez cukrownie oraz przez Kujawskie Koleje Dojazdowej. Książkę zamyka zbiór blisko 50 archiwalnych fotografii, często z miejsc, do których kolej wąskotorowa już nie dociera. Do książki dołączona jest schematyczna mapa obrazująca rozwój kolei wąskotorowych na Kujawach w latach 1913, 1915 oraz 1938.

Spotkanie z MBxd1-201

Roman Kozak  –  Koleje Małe i Duże 5/2002

Bogato ilustrowana relacja z przejazdu specjalnego wagonem MBxd1-201 z Krośniewic przez Boniewo, Przystronie i Sompolno do Gniezna. Artykuł interesujący przede wszystkim na nietypową relację pociągu liczącą ponad 140 km.

Zapomniana stacja Włocławek Wąskotorowy

Marcin Przegiętka  –  Świat Kolei 9/2005

W 1908 roku do Włocławka dotarła wąskotorowa linia kolei cukrowni Brześć Kujawski o długości 17 km. W ten sposób Włocławek uzyskał przyszłe połączenie z Sompolińską Koleją Dojazdową, a tym samym z pozostałymi liniami wchodzącymi w skład Kujawskich Kolei Dojazdowych. Autor opisuje dzieje stacji Włocławek Wąsk. podczas obu wojen światowych, w okresie międzywojennym oraz w Polsce powojennej. Artykuł kończy się smutnym akcentem, jakim był ostatni przejazd pociągu do Smólska w dniu 21 kwietnia 1978 roku. Następnego dnia rano ze stacji we Włocławku ewakuowano wszystkie wagony. Artykuł zawiera plany, mapy i schematyczne plany torowe stacji.

Koleje wąskotorowe przełomu wieków

Marek Malczewski  –  Świat kolei 11/2005

Artykuł przedstawia zmiany w strukturze Dyrekcji Kolei Dojazdowych w Warszawie wynikające z założeń uchwały Zarządu PKP z 1996 roku, która zakładała odejście od scentralizowanego zarządzania. Dodatkowo przedstawiono statystyki przewozu towarów i pasażerów oraz wyniki finansowe poszczególnych kolei dojazdowych PKP w 1999 i 2000 roku.

Copyright © 1999-2009 Krzysztof Zientara