Strona główna     Linki     Co nowego


Rogowska Kolej Wąskotorowa

(Rogowska Kolej Dojazdowa)

Przebieg linii

Linię Rogowskiej Kolei Wąskotorowej wybudowano na wschód od stacji kolei normalnotorowej Rogów i poprowadzono doliną rzeki Rawki. Długość torowiska wynosiła nawet 70 km, jednak po zlikwidowaniu odgałęzienia do miejscowości Żdżary długość linii kończącej się w Białej Rawskiej wynosi 49 km. Na całej sieci Rogowskiej Kolei Dojazdowej zbudowano 21 stacji i przystanków, które przez wiele lat zmieniały swoje funkcje i przeznaczenie. Najważniejsze z nich to:

km 00,00 Rogów Osobowy Wąsk.
Przystanek osobowy zlokalizowany przy stacji normalnotorowej Rogów. Zbudowany w 1920 r. aby ułatwić pasażerom przesiadanie się.

km 00,46 Rogów Towarowy Wąsk.
Główna stacja kolei, na której zlokalizowano jej zaplecze techniczne: lokomotywownię, warsztaty itp. Obecnie na stacji znajduje się ekspozycja zabytkowego taboru odrestaurowanego przez Fundację Polskich Kolei Wąskotorowych.

km 16,21 Głuchów
Stacja z ładownią. Na stacji odgałęzienie bocznicy do GS Głuchów.

km 29,63 Rawa Mazowiecka
Jedna z większych stacji Rogowskiej Kolei Wąskotorowej. Na stacji istniał rozbudowany system torów, który w dużej części przetrwał do dzisiaj. Dawniej istniała tu również parowozownia i trójkąt do odwracania parowozów oraz kilka magazynów. W obrębie stacji istniały trzy bocznice: do GS Tatar, do tartaku oraz do spółdzielni Społem.

km 48,72 Biała Rawska
Końcowa stacja kolei z rozbudowanym systemem torów, trójkątem do obracania parowozów i kilkoma magazynami. Dawniej istniała tu także parowozownia zwrotna. Na stacji odgałęziała się bocznica do krochmalni.

Copyright © 1999-2009 Krzysztof Zientara