Strona główna     Linki     Co nowego


Ełcka Kolej Wąskotorowa

(Ełcka Kolej Dojazdowa)

Informacje

Stan: czynna     Rok budowy: 1913     Prześwit: 1000, 750 mm     
Operator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku     
Właściciel: Urząd Miasta Ełk     
Przewozy: W sezonie letnim rozkładowe, przez cały rok na zamówienie     

Strony i publikacje

Koleje wąskotorowe Polski Północnej

Bogdan Pokropiński  –  Warszawa 2000

Przedmiotem kolejnej publikacji tego autora są dzieje kolei gdańskich, kwidzyńskiej, kętrzyńskiej, ełckiej, oleckiej oraz kolei cukrowni Pelplin. Najwięcej uwagi poświęcono Gdańskim Kolejom Dojazdowym, jednak każda z pozostałych linii opisana jest równie dokładnie. Uwagę zwracają liczne plany linii i stacji oraz archiwalne fotografie. Dodatkiem do publikacji jest mapa, na której zaznaczono daty budowy oraz powojennej odbudowy poszczególnych odcinków sieci po obu stronach Wisły.

Ełcka Kolej Wąskotorowa 1913-2001

Stanisław Jasiński  –  Ełk 2002

Wydana przez MOSiR Ełk książka opisuje dzieje kolei ełckiej od chwili pojawienia się pierwszych planów jej budowy do momentu jej przejęcia przez Samorząd Miasta Ełk. Autor analizuje uwarunkowania powstania linii kolejowej w ówczesnym powiecie Ełckim, opisuje lata budowy i eksploatacji. Pozycja zawiera również reprodukcje kilku dokumentów oraz zbiór kilkudziesięciu interesujących fotografii.

Koleje wąskotorowe przełomu wieków

Marek Malczewski  –  Świat kolei 11/2005

Artykuł przedstawia zmiany w strukturze Dyrekcji Kolei Dojazdowych w Warszawie wynikające z założeń uchwały Zarządu PKP z 1996 roku, która zakładała odejście od scentralizowanego zarządzania. Dodatkowo przedstawiono statystyki przewozu towarów i pasażerów oraz wyniki finansowe poszczególnych kolei dojazdowych PKP w 1999 i 2000 roku.

Copyright © 1999-2009 Krzysztof Zientara